A spirulina biztonságos táplálékkiegészítő a cukorbetegek számára, legalábbis ezt bizonyítja a rengeteg előnyös tulajdonsága. Ezeket világszerte több ezer cukorbetegségben szenvedő beteg is megtapasztalhatta, és a jótékony hatását klinikai vizsgálatok sora bizonyítja.
A spirulina alapú táplálékkiegészítőket mára már sok, a hagyományos orvoslást gyakorló szakember is elismeri, sőt, egyenesen ajánlja a cukorbeteg páciensek számára. Szerintük a spirulina egyrészt támogatja az egyén jóllétét, másrészt bizonyos mértékig javítja a cukorbetegség állapotát is.
Tekintsük át együtt ezeket a hihetetlen előnyöket, amelyekből akár te is profitálhatsz.
A spirulina képes csökkenteni a vércukorszintet
Egy 30 éven át tartó hosszú távú vizsgálat során azt találták, hogy az 1297 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg állapota már egy év alatt nagyon sokat javult. Ekkor bebizonyosodott, hogy a spirulina kiegyensúlyozza a vércukorszintet, és segít a betegség súlyosbodásának megelőzésében.
A spirulina támogatja az inzulin hatását
Egy 2013-ban publikált tanulmány a spirulina antidiabetikus hatását vizsgálta 2-es típusú cukorbetegség esetén. A kutatók a vizsgálat során spirulinából származó fikocianin kivonatokat használtak. Ez egy antioxidáns, amely megadja a spirulina erős kék színét.
A kutatók következtetése a spirulinában található fikocianinnal kapcsolatban:
- serkenti a szervezet inzulinműködését,
- javítja a perifériás szövetek inzulinrezisztenciáját,
- szabályozza a beteg glock-lipid anyagcseréjét.
A fentiek alapján a spirulina terápiás hatékonysága 2-es típusú cukorbetegség esetén vitathatatlan.
A spirulina megelőzi és javítja a diabéteszes neuropátiát
Egy másik, 2015-ben publikált tanulmány alapján a kutatók kijelentették, hogy a spirulina étrend-kiegészítő hatékonynak bizonyul a neurológiai degeneráció kezelésében. Ide kapcsolódik a diabéteszes neuropátiához vezető neurológiai károsodás kezelése és megelőzése, valamint egyéb degeneratív betegségek is, mint például a Parkinson-kór. Amikor a spirulina bevitele kiegyensúlyozta a szervezet cukorszintjét, csökkent a szúró érzés, a a zsibbadás, a bénulás és a végtagok funkcionális károsodása.
Mindezekért a jótékony hatásokért a tanulmány szerint a spirulina fikocianin tartalma tehető felelőssé, ami nem csak a kezelésben, hanem a megelőzésben is jól vizsgázott.
A spirulina kezelni a zsírmájat
A zsírmáj a nyugati társadalom tipikus betegsége. Sajnos maga az állapot cukorbetegséghez vezethet, különösen az elhízott betegek körében. A spirulina fogyasztása viszont segíti a szervezetet, hogy leküzdje a zsírok oxidációjára való hajlamot, és erősíti a szervezet inzulinérzékenységét is. A spirulina egyértelműen a vágyott egyensúly elérésére törekszik.
Egy 2016 januárjában közzétett tanulmányból azt ismerhettük meg, hogy a spirulina hogyan idézett elő javulást az inzulinrezisztenciában, és miként fordította vissza a diabéteszes állapotot (amelyben a máj, a vesék és a szívsejtek lipidjei oxidálódnak) ami károsodásokat eredményez. Szerencsére viszont a spirulina antioxidánsokra lehet számítani: olyan erősek, hogy képesek megakadályozni a lipidoxidációt.
A spirulina meggyorsítja a sebek és fekélyek gyógyulását, valamint erősíti az ereket
Az 1-es típusú cukorbetegeknél gyakori probléma a sebek nehézkes gyógyulási folyamata. A kutatók kiemelkedő terápiás potenciált látnak a spirulina algában, és a kutatások folytatása mellett arra szorgalmazzák a cukorbetegeket, hogy a lehetőségek maximalizálása érdekében továbbra is fogyasszanak spirulinát.
Tartsd szem előtt az alábbiakat!
Ez a cikk semmiképp sem javasolja azt, hogy orvosi kezelés helyett alkalmazd a spirulinát. Ha először próbálod ki, kezdd napi 1 grammal, és fokozatosan növeld a mennyiséget, amíg eléred a napi 1 evőkanálnyi adagot.
Figyelj a spirulina minőségére, és csak jó minőségűt válassz.
Próbáld ki a Naturalga kapszulát https://naturalga.hu/naturalga-180-kapszula, amely spirulinát is tartalmaz!
További kutatások
Nem randomizált pre-post vizsgálat |
Nakaya és munkatársai az első humán vizsgálatban napi 4,2 g spirulinát adtak 15 férfi önkéntesnek, és bár a HDL szintje nem emelkedett jelentősen, 8 hét kezelés után az LDL koleszterinszint jelentős csökkenését figyelték meg. Emellett a csoportban az aterogén hatás is jelentősen csökkent.
|
Nakaya N, Homa Y, Goto Y. Cholesterol lowering effect of Spirulina. Atherosclerosis. 1988;37:1329–1337. |
Nem randomizált pre-post vizsgálat |
Ramamoorthy ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegeknél alkalmazott spirulina-kiegészítőket, mely során a következőket tapasztalta: csökkent a vér koleszterinszintje, a triglicerid és LDL-koleszterinszintje, valamint nőtt a HDL-koleszterinszint. |
Ramamoorthy A, Premakumari S. Effect of supplementation of Spirulina on hypercholesterolemic patients. Journal of Food Science and Technology.1996;33(2):124–128.
|
Nem randomizált pre-post vizsgálat |
Ebben a klinikai vizsgálatban Mani és munkatársai 15 spirulinát fogyasztó cukorbeteget vizsgáltak, és az LDL:HDL arány és a glikált fehérjék jelentős csökkenését tapasztalták. |
Mani UV, Desai S, Iyer U. Studies on the long-term effect of Spirulina supplementation on serum lipid profile and glycated proteins in NIDDM patients. Journal of Nutraceuticals, Functional and Medical Foods. 2000;2(3):25–32.
|
Kettős vak, párhuzamos vizsgálat |
4 héten keresztül napi 2-szer 2,8 g spirulina bevitele kis mértékű, de statisztikailag szignifikáns testsúlycsökkenést mutatott elhízott járóbetegek esetében. |
Becker EW, Jakober B, Luft D, and et al. Clinical and biochemical evaluations of the alga spirulina with regard to its application in the treatment of obesity. A double-blind cross-over study. Nutr Report Internat 1986;33:565-574. |
A fent említett tanulmányok rámutatnak arra, hogy a spirulina hozzájárulhat a cukorbetegek életminőségének javításához és egészségesebbé válásához.
A cikk forrása:
Spirulina as a natural product with potentials for its use in patients with diabetes mellitus
https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=105087