Ha a japán konyha rajongója vagy, valószínűleg fogyasztottál már algát. Ez nem keverendő össze a Laminariaceae-val, mely a barna algahínár családja. Egyes japán ételekben, peldaul a miso levesben és az udon nevű, búzalisztből készült vastag tésztában, a kombu algát használják.
Az algák tápanyagokban gazdagok, ízletes és tápláló kiegészítői az étrendnek, és az egészségre is jótékony hatás gyakorolnak. Az algára szokták mondani, hogy unami ízű, amolyan sósan húsos íz ez. Az unami egy kevésbé ismert íz az édes, a savanyú, a keserű és a sós mellett. Megtalálható például a sajtfélékben, és a paradicsomban is.
A tengeri alga egészségügyi szerepe
Hihetetlen, de igaz: a tengeri alga tízszer annyi ásványi anyagot tartalmaz, mint a talajban termesztett növények. Emiatt azok, akik tengeri algát fogyasztanak, igen ritkán szenvednek tápanyaghiányban. Az algának már vannak bizonyított egészségügyi előnyei, de azért akad számos olyan is, amelyekről a tudósok azt remélik, hogy a jövőben már fogják tudni őket dokumentálni.
Az alga támogatja a pajzsmirigy egészségét
Amint azt tudjuk, a pajzsmirigy megfelelő működéshez szükség van jódra. Mivel a szervezeted nem állít elő jódot, lényeges, hogy a táplálkozásodon keresztül hozzájuss. Ha ez nem történik meg, akkor a pajzsmirigyed képtelen lesz elegendő hormont termelni, és létrejön a pajzsmirigy alulműködés állapota. Szerencsére az alga tartalmaz jódot, és ezzel akár a pajzsmirigy alulműködés is megelőzhető.
Természetesen mint mindent, a jódot is túl lehet adagolni, ami árt a pajzsmirigynek. Ezért azt javasoljuk, hogy lehetőleg ne fogyassz túl sok algát, és ne szedj algát tartalmazó kiegészítőket anélkül, hogy megbeszélnéd az orvosoddal.
Az alga cukorbetegségre való hatása
Az algában lévő vanádium nevű ásványi anyag segíthet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek. Legalábbis az állatokon és embereken végzett korai vizsgálatok azt mutatták ki, hogy segíthet a vércukorszint szabályozásában. Ám a kutatóknak még több információt kell megtudniuk arról, hogy pontosan milyen hatása van a vanádiumnak.
A tudósok a vanádium mellett vizsgálták a fucoxanthint is. Ez egy, a barna algákban található anyag, amely segíthet a testsúly szabályozásában, és ez fontos lehet a cukorbetegek számára. A kutatók megállapították azt, hogy a fucoxanthin a rágcsálók esetében növelte az ómega-3 zsírsav /DHA/ fehérje és a rágcsálók zsíranyagcseréjében részt vevő fehérje termelését. Az emberek azonban képtelenek annyi algát fogyasztani, hogy sikerüljön megtapasztalniuk ezeket az előnyöket.
Az alga megelőzheti a vérszegénységet
Az alga mérsékelten vasat is tartalmaz, amely szükséges a vérszegénység, azaz a vashiány megelőzéséhez. A vérszegénység folyamán az történik, hogy a vörösvértestek hiánya miatt a szervezet szövetei nem jutnak kellő oxigénhez. A menstruáló nők esetében különösen fontos megelőzni a vérszegénységet, mert fáradtságot, gyengeséget, szédülést és egyéb tüneteket okozhat.
Az alga táplálkozásban betöltött szerepe
Az alga tápanyagprofilja egyszerűen lenyűgöző.
A jód és a vas mellett az alábbiakat is tartalmazza:
- Kalcium
- Folsav
- Magnézium
- K-vitamin
Tápanyagtartalom adagonként
Az algát megvásárolhatod frissen, szárítva vagy akár tészta formájában is. Ám az egyes adagok mérete nem biztos, hogy fedezi a szervezet tápanyagszükségletét.
Egy uncia szárított alga (körülbelül egy szelet kenyér súlyának megfelelő, 1 uncia = 28,3495 gramm) a következő tápértékeket tartalmazza:
- Kalória: 68
- Fehérje: 5 gramm
- Zsír: 1 gramm
- Szénhidrát: 11 gramm
- Rost: 0 gramm
- Cukor: 0 gramm
Amire érdemes odafigyelni az algával kapcsolatban
Az algatermékek esetében a nehézfémek aggodalomra adhatnak okot, hiszen tartalmazhatnak alumíniumot, kadmiumot, arzént és ólmot is. Erre főként akkor van esély, ha az algát ipari fejlesztésű területekről szedik. Szerencsére ezeknek a nehézfémeknek az aránya általában jóval a mérgező szint alatt van. Sőt, még a rizs, és az almalé is tartalmaz némi arzént, szóval aggodalomra semmi ok.
Hogyan kell használni az algát?
Beszerezheted frissen vagy fagyasztva, de ha nincs a lakóhelyedhez közeli termesztési területe, jellemzően szárítva, vagy tészta formájában juthatsz hozzá. Olykor japán nevén (kombu) kerül forgalomba.
Néhány módszer az alga felhasználására:
- ízesítsd vele a miso levest, az úgynevezett dashit
- szórd meg a salátádat algapehellyel
- az algatésztához adj aprított zöldségeket, és máris kész a tésztasaláta
- amikor pad thai-t készítesz, a sima tészta helyett jól jön az algatészta
- állíts össze egy kombu salátát, melynek ezek az összetevői: víz, szárított tengeri alga, uborka és fűszerek.
Táplálkozási információk a WebMD Ingredients Guide alapján
Adagolási méret 2 evőkanál
Kalória: 4
|
Napi érték %*
|
Összes zsír 1 g
|
0%
|
Telített zsír 0 g
|
0%
|
Transzzsír 0 g
|
0%
|
Koleszterin 0 mg
|
0%
|
Nátrium 23 mg
|
1%
|
Kálium 0 mg
|
0%
|
Összes szénhidrát 1 g
|
4%
|
Élelmi rost 1 g
|
4%
|
Cukor 1 g
|
0%
|
Fehérje 2 g
|
4%
|
*A napi százalékos értékek 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi értékek a kalóriaszükségletedtől függően magasabbak vagy alacsonyabbak is lehetnek.
Ezen kívül elmondható, hogy 2 evőkanál alga 1%-nyi nátriumot tartalmaz.
Fogyassz te is algából készült készítményeket https://naturalga.hu/termekek , és tegyél az egészségedért!
Forrás:
American Scientist: "The Science of Seaweed."
American Thyroid Association: "Iodine deficiency."
Biomed Research International: "Umami the Fifth Basic Taste: History of Studies on Receptor Mechanisms and Role as a Food Flavor."
Food and Nutrition: "Edible Seaweed."
Mayo Clinic: "Iron deficiency anemia."
Molecular and Cellular Biochemistry: "Vanadium and Diabetes."
Nutrition Reviews: "Risks and benefits of consuming edible seaweeds."
U.S. Food and Drug Administration: "Arsenic in Foods and Dietary Supplements."