Az egyik legtöbbet kutatott növény édesvízben és sós vízben is képes növekedni, és rokonságban áll a szintén szuperételnek számító chlorella algával https://naturalga.hu/blog/ismerd-meg-a-chlorella-algat . Mexikótól kezdve, Afrikán át egészen Hawaiig https://e-nyelv.hu/2008-10-05/hawaii-helyhatarozoragos-alakja/ világszerte termesztik, és méltán híres intenzív ízéről és gazdag tápanyagtartalmáról.
Bár lehet, hogy csak zöld színű italok, különböző energiaszeletek és természetes kiegészítők összetevőjeként találkoztál vele eddig, a spirulina napi rendszerességgel fogyasztva segíthet helyreállítani az egészségedet. A mai napig több mint 2700 lektorált tudományos cikk1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=spirulina értékeli az egészségügyi előnyeit, és világszerte indítottak segélyprogramokat 2 az alultápláltsággal küzdő területeken azért, hogy beindítsák a spirulinatermesztést. https://www.timesofisrael.com/a-tel-aviv-high-school-program-is-helping-to-feed-the-world-with-algae/
Vizsgáljuk meg közelebbről a spirulinát, valamint azt, hogy miért érdemes felvenned a napi táplálkozási rutinodba!
Ismerd meg a spirulinát!
A spirulina növénynek két fajtája létezik, az Arthrospira platensis és az Arthrospira maxima. Világszerte termesztik, és alkalmazzák őket táplálékkiegészítőként (tabletta, kapszula és por formájában), valamint teljes értékű élelmiszerként is. Sőt, állati-, és hal takarmányként is használatosak.
Mire jó a spirulina?
A spirulináról szóló vélemények azt állítják, hogy ez a csodálatos alga az anyagcserétől kezdve a vércukorszint stabilizálásáig és a szívbetegségek megelőzéséig mindenre képes lehet.
A kutatások folyamatosan tárják fel a potenciális előnyeit. Tanulmányok kimutatták, hogy a spirulina hozzáadása a napi étkezésekhez segíthet a szervezet méregtelenítésében, növelheti az energiaszintet és még az agyműködést is segítheti.
A spirulina egészségügyi előnyei
A spirulina fogyasztása igen jelentős egészségügyi előnyökkel járhat a számodra. Az okok a következők:
1. Semlegesíti a nehézfémeket (különösen az arzént)
A krónikus arzénmérgezés világszerte problémát jelent. Például Banglades teljes nemzetének mintegy 3 százaléka mutatja az arzénmérgezés klinikai tüneteit3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15530935/ . Mivel a bangladesi kutatók szerint „nincs specifikus kezelés” az arzénmérgezésre, ezért olyan alternatívákat vizsgáltak, mint a kék-zöld algák fogyasztása.
Miután 24 krónikus arzénmérgezésben szenvedő betegnek naponta kétszer spirulina kivonatot (250 milligramm) plusz cinket (2 milligramm) adtak, és összehasonlították az eredményeket 17 placebót szedő páciensével, megállapították, hogy a spirulina-cink kombináció működik. A résztvevők azt tapasztalták, hogy a szervezetükben 47 százalékkal csökkent az arzén mennyisége.
2. Megszünteti a candidafertőzést
A kutatók szerint "A candida fajok az egyén nyálkahártyájának, szájüregének, gyomor-bél traktusának és hüvelyének normális mikrobiótájához tartoznak." Ám ha a szervezetünkben nem egészséges a mikroflóra egyensúly, sokkal fogékonyabbak vagyunk a betegségekre.
Még a szivárgó bél szindróma és a helytelen emésztés is visszavezethető a mikroflóra egyensúlyhiányához. Sajnos az invazív candidiasis vezető halálok, és a candida túlszaporodása többnyire előrevetíti az autoimmun betegségek diagnózisát. (Az invazív candidiasis egy gombás fertőzés amely akkor fordul elő, amikor a candida élesztőszerű gomba belép a véráramba, majd elterjed a szervezetben.)
A cukorban gazdag étrend gyakorlása, a természetes összetevők hiánya, valamint az antimikrobiális rezisztencia és a hatástalan gombaellenes gyógyszerek szedése miatt az 1980-as évek óta jelentős növekedést tapasztalunk a candidafertőzések számában. Az antimikrobiális rezisztencia során a mikrobák ellenálló képessége nő azokkal a gyógyszerekkel szemben, amelyekkel korábban kezelni lehetett őket, ez pedig világszerte komoly egészségügyi fenyegetést jelent.
Szerencsére úgy tűnik, hogy a spirulina a segítségünkre siet. Állatkísérletek sora4 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23518167/ mutatja, hogy a spirulina hatékony antimikrobiális szer, különösen a candida esetében.
A spirulina elősegíti az egészséges baktériumflóra növekedését a belekben, ami viszont gátolja a candida virágzását. Ezenkívül immunerősítő tulajdonságai segíthetik a szervezetet a candidasejtek eltávolításában. Spirulina candida ellen? Igen!
3. Segít a HIV-vel, és az AIDS-szel való küzdelemben
Egészen a közelmúltig az epidemiológusok értetlenül próbálták megérteni azt, hogy Japánban, Koreában és a Csádi Köztársaságban miért viszonylag alacsony a HIV/AIDS aránya. Az egyik lehetséges magyarázatot a Journal of Applied Phycology folyóiratban közzétett 2012-es tanulmány tárta fel: ez pedig az ezeken a területeken élő emberek által fogyasztott algák mennyiségére hívta fel a figyelmet.
A kutatók 11 olyan HIV-beteget vizsgáltak5 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22661829/ , akik soha nem szedtek antiretrovirális szereket (a humán immunhiányos vírus (HIV) fertőzés elleni védekezésre használt gyógyszerek egy csoportja), és három csoportra osztották a résztvevőket. Az egyik csoportban a tagoknak 5 gramm barna moszatot kellett enniük, a másodikban 5 gramm spirulinát, a harmadikban pedig mindkét algaféle kombinációjából került a tányérokra.
A három hónapos tesztidőszak lejárta után két kulcsfontosságú megállapítást tettek:
• Akármelyik csoportot is nézték, a káros hatásoknak nyoma sem volt.
• A CD4 sejtek (a fertőzések ellen küzdő T-helper fehérvérsejtek, amelyeket a HIV stádiumba állítására használnak) és a HIV-1 vírusterhelés (egy HIV biomarker) stabilak maradtak.
Az eredmények annyira ígéretesek voltak, hogy egy résztvevő önként jelentkezett, hogy további 10 hónapig folytatja a vizsgálatot. Esetében klinikailag jelentősen javult a CD4 sejtek szintje, és csökkent a HIV-vírus terhelés”. Láthatjuk, hogy a spirulina méltó helyet foglal el a HIV természetes kezelésében.
Spirulinát találhatsz a következő NaturAlga termékekben:
Alga protein (500 g) https://naturalga.hu/alga-feherje-500g
Naturalga (90 kapszula) https://naturalga.hu/naturalga-90-kapszula
Források:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=spirulina
2. https://www.timesofisrael.com/a-tel-aviv-high-school-program-is-helping-to-feed-the-world-with-algae/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15530935/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23518167/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22661829/